InterRail

Články

Slovník

Obecné diskuse

Jednotlivé země

Ostatní debaty

Testování

Podpora

Reklama

Německo

Nový příspěvek

Jméno
Text
Bold, Italic, Link

Přeji si zasílat nové příspěvky z tohoto tématu na e-mail
.
E-mailová adresa nebude použita k žádnému jinému účelu.

Dosavadní příspěvky

jana :: 20. 12. 2012 17:11
ahoj chtela bych se zeptat kolik by stala jizdenka pro 2dospele a 3deti z belgye do ceske republiky vlakem?dekuji za odpoved

Kamagra 100mg objednat :: 22. 3. 2012 16:47
Kamagra šumivé tablety prodej bez receptu

MOL :: 17. 8. 2008 0:04
Prosím, nevíte někdo jakým systémem se vydávají mezinárodní jízdenky? Nedávno jsem si koupil v jedné nejmenované malé stanici s mezinárodní pokladnou jízdenku Dresden-Bad Schandau. Poněvadž jsem měl v zásobě jednu (již asi dvakrát projetou ovšem neštíplou tudíš stále platnou) jízdenku Bad Schandau-Schöna Grenze. Chtěl jsem takto ušetřit ale až ve vlaku jsem si všiml že mám zajímavou jízdenku: Dresden - Bad Schandau VIA: Pirna, Bad Schandau a Schöna Grenze. Tak se ptám: můžu tuto zajímavou jízdenku použít pro jízdu Dresden- Schöna Grenze nebo Schöna Grenze - Bad Schandau? Už jsem sice s ní jel z Drážďan do Ústí nad Labem ale vlakový doprovod zase nepřišel takže už mám 3 platné jízdenky v úsecích Dresden-Bad Schandau, Schöna Grenze-Bad Schandau a Bad Schandau-Schöna Grenze platné do října. Vypadá to že na této trati můžu jezdit do zblbnutí.

Vojta :: 16. 12. 2007 13:29
zuz@nk@@: To není lehká otázky (a omlouvám se za pozdní odpověď). Obyčejná mezinárodní jízdenka stojí pro jednoho 414 Kč v jednom směru, s zákaznickou kartou pak 313 Kč.

Osobně si myslím, že by se vám vyplatilo koupit si jízdenku Regionet Labe-Elbe pro pět lidí za 400 Kč dohromady. Platí jeden den v Ústeckém kraji a v německém příhraničí (okolí Drážďan) v regionálních vlacích (ne v R, IC, EC).

zuz@nk@@ :: 5. 12. 2007 20:08
ahojte chtěla bych se zeptat kolik stojí jízdenka do drážďan z Ústí nad labem pro 4 osoby díkys ;-)

michal š. :: 29. 10. 2007 20:43
chtěl sem se optat kam až se dá dojet na schoene wochenende ticket z německa do čr? se sachsen - bohmen ticket sem dojel až do liberce. ten však platí pouze při cestě ze saska, ale nyní bych rád využil jakoukoliv levnou cestu z berlina do čech. nemáte někdo nějaký tip, samozřejmě s vlaky bez příplatů, aby byla cesta i na ukor delšího času stráveného ve vlaku, co nejlevnější?

Vojta :: 3. 7. 2007 13:41
Postřeh od kamaráda:
Pokud si kupujete Online Ticket přes bahn.de, tak je potřeba mít u sebe na cestě příslušnou platební kartu (nemáte-li Bahncard). Kamarádovi se stalo, že mezi nákupem a cestou mu banka vydala novou kartu, kterou průvodčí neuznali, takže musel zaplatit celé jízdné :-(

Vojta Hrubý :: 10. 6. 2007 22:34
mafan: Pak bude asi ideální jet na Schönes-Wochenende Ticket regionálními vlaky od Baltu až do Zittau (ode dneška už bohužel neplatí do Liberce). Jinak ten nápad je krásný, takovéhle cesty jsou podle mého gusta, i když spíš pěšky :-)

Ludovit Greguš: Teda já se už začínám těšit do důchodu, až budu mít peníze a čas jednou ročně něco takového podniknout :-). Opravdu závidím a obdivuji!

Dá se tedy říct, že přes zdražení IR se cestuje skoro levněji díky bezpříplatkovým ICE, že? Mám sto chutí někam vyjet :-)

Ještě jsem si vzpomněl, že DB vydávají jízdenku German Rail Pass, která je o dost výhodnější než IR One Country. Je tam navíc pozoruhodná varianta Twin pro dva cestující - cena je 250€ za 4 dny, každý další den 30€. Platí v ICE bez příplatku.

Dobrou noc.

Ludovit Greguš :: 10. 6. 2007 22:09
Ve dnech 15.5. až 5.6. jsem 22 dní jezdil s IR Global Pass za 13 367,- českých. Projezdil jsem Rakousko, Německo dost, co mi chybělo od minula a Belgii. Krátkodobě na den jsem skočil na Spekfest do Bozen /Bolzano Italia/, omrknout stav kont našich vrcholných politiků do Zürichu, pozdravit našeho kníže pána do Vaduzu, popít dobré kafčo do Lille/Fr./ a nevynechal jsem dva dny obdivu námořních lodí v Rotterdamu.
Nevýhoda jedna, že jako důchodce si to nemohu dovolit dva krát ročně.
Výhody. Okamžité nápady nejsou omezeny žádnými zónami. Minule jen v Německu jsem na příplatcích na ICE /jinak se ty obří vzdálenosti nedají stíhat/vysolil skoro 100 E, takže ten rozdíl v ceně už až tak strašný není.
Thalysem jsem nejel, já byl v Kölnu 28.5. a na svatého ducha nejezdí.
Do Itálie přes Alpy povinná místenka 5 E. Jinak nikde nic. Průvodčí ve všech vlacích slušní a po ničem nepátrali.
Až: Na poslední den jsem kupoval místenku na ICE z Frankfrt/M/ do Berlína Hbf /to jsem přece musel podrobně vidět a poznat/ a z Berlína na EC z Arhusu /D/ do Ústí n.L. Reisezentrum má tam hodně Amtiků a tak jsem byl rychle a vypálila na mě příplatek 27,5 E. Já, že to není dobře, ona, že to má z počítače. Já, že to má v PC blbě, od 1.4.07 je to jinak. Ona, že je pro ní směrodatný co má v PC. /Věřte, jen jsem si pomlaskával, jak jsem si jí vychutnával/ Ukázal jsem jí dokument od majitele z Utrechtu, trochu znejistěla, ale trvala na svém. Už jsem se těšil, jak budu školit šéfa, ale přece jsem jí navrhl, ať vyťuká www.db.de a bylo tady očekávané Entschuldigung.
Ujel jsem 9 920 km a to 73 vlaky. Zážitky a poznatky jsem dnes začal popisovat na mém blogu /www.buteo.bloguje.cz/ Gute Fahrt!

mafan :: 10. 6. 2007 21:32
diky moc za odpoved, my se chystame k baltu na kole cyklostezkou ODRA-NISA a pak se prave nejak potrebujeme dostat zpatky.

Vojta Hrubý :: 10. 6. 2007 16:40
Ano, jeden čas tak jezdil InterConnex, ale asi se to moc neujalo, protože už nejezdí. Pokud si dobře vzpomínám, cena vycházela celkem rozumně, jenže jet takovou dálku v Desiru se asi nikomu dvakrát nechtělo. Možná bych doma našel i nějaké staré jízdní řády.

Na léto taky trochu uvažuju o cestě k Baltu, ale v podstatě mi nejlépe vychází cesta přes Bad Schandau a Berlín vlaky EC a IC se slevou SparPreis 50 (Bad Schandau - Sassnitz zpáteční 79€) nebo Dauer-Spezial od 58€, ve více lidech jsou ceny příznivější.

Mafan :: 10. 6. 2007 15:52
Chtel bych se zeptat zda nekdo netusite..pred par lety mel jezdit nejaky vlak..rano vyjizdel z liberce a jel k baltskemu mori..tam se otocil a jel zpet..cetl jsem o tom, ale ted nemuzu najit zadne informace..melo to snad byt i bez prestupu..proste prima linka k baltu..mylsim ze jen o vikendu.
diky moooc za odpoved

Vojta :: 2. 6. 2007 19:57
Přidal jsem to do databáze.
Moc děkuji.

Goesser :: 30. 5. 2007 14:46
namatkou aspon:

e Reservierungspflicht - povinnost rezervace
Fahrradmitnahme reservierungspflichtig - u prepravy jizdnich kol povinna rezervace
r Nichtraucherzug - nekuracky vlak
r Schlafwagen - luzkovy vagon
r Liegewagen - lehatkovy vagon
r Globalpreis - globalni cena
r Kurswagen - primy vuz
r Schalter - pokladna (v Rakousku)
e Fahrkarte - jizdenka
s Billet - jizdenka (ve Svycarsku)
e U-bahn - metro
e S-bahn - mestska draha
r Bahnsteig - nastupiste
e Richtung - smer
e Ermäßigung - sleva
verkehrt - jede
verkehrt nicht - nejede

Vojta :: 29. 5. 2007 13:14
Díky za opravu, je to tak. Dal jsem tam "vazba na konkrétní vlak". Kdybys měl zájem, můžeš mi poslat některé další dvojice ČJ-NJ, které by se mohly hodit při cestování? Hodlám postupně slovníky rozšiřovat (ovšem při zachování přehlednosti - to je hlavní myšlenka).

Goesser :: 29. 5. 2007 12:46
Mala poznamka ke slovniku (nemeckemu): die Zugbindung neznamena spojeni, ale (povinnou) vazbu na urcity vlak - napriklad u Sparpreis 50. Tato jizdenka plati pouze v konkretnim spoji a pro to se pouziva tento vyraz.

Spojeni se rekne die Verbindung.

Vojta :: 11. 4. 2007 8:24
Ale ne. ICE Sprinterů jezdí jenom několik (viz bahn.de), netýká se to normálních ICE. Ty snad budou zadarmo.

Ludovit Greguš :: 10. 4. 2007 19:37
Ahoj. Tak jsem rozhodnut na 22. Objevil jsem na www.interrailnet.com specifikaci vlaků s povinným příplatkem k IR jízdence. Ostatné státy jsou v pohodě, jen D. Thalysem se svezu kousek za 3,5 E. O.K. Je tam ale příplatek 11 E na ICE sprinter. To je teprve zdrcující, pokud jsou to všechny ICE, co znám. Nebo je to něco ještě lepšího, než jsem jezdíval před 2 roky? Maje naplánovaných asi 20 jízd ICE, tak to bych nezvládl. Díky předem

Vojta Hrubý :: 17. 3. 2007 15:12
Pokud je požadavek ICE, pak se musí jet přes Leipzig s přestupem (obojí je ICE). Pokud si jízdenku koupí přes internet, pak připadá v úvahu SparPreis 25, pokud to bude sobota-neděle, pak SparPreis 50, vždy se ale musí koupit zpáteční jízdenka. Pak vyjde jízdenka Dresden - Leipzig - Berlin a zpět pro čtyři lidi na 137,50€ (SP 50) nebo 206,20€ (SP 25). Obyčejná jízdenka stojí přes bahn.de nevlídných 440€. Z Prahy do Drážďan je víc možností, ale nejlepší by bylo mít Inkartu ČD.

Pokud by to chtěli rovnou z Prahy, dá se to taky koupit na bahn.de. Ceny pak jsou 222,60€ (SP 50)/300,10€ (SP 25)/606,40€ (bez slevy).

Jízdenky SparPreis jsou vázány na konkrétní spoj a nelze je vyměnit ani vrátit. Zvlášť je potřeba dát si pozor na to, že v Drážďanech je často zoufale málo času na přestup, a proto bývá lepší nechat si tam pauzu (lze navolit na bahn.de). Všechno je včetně příplatků na ICE, ale bez místenek, které nejsou povinné a měly by stát při nákupu přes internet 1,50€ za spoj a osobu.

Tak ať se hezky jede :-)

Ludovit Greguš :: 17. 3. 2007 13:41
Doplněk - kladnou odpoveď prosím pošli na hana.kacirkova@seznam.cz
pokud by se jednalo o řadu možností, pošli jenom sem a já ze zkušeností bych jim vybral a poradil
Dík.
Jinak čekám, jak se dráhy ukáží, ale pojedu tak jako tak na 22 dní ,A,CH,I,D,B,F. Všude už má ubytování zajištěno. Pak napíší zprávu a zkušenosti. Zatím Mit freundlichen Grü3en

Ludovit Greguš :: 17. 3. 2007 13:31
Syn chce s kolegy z práce jet začátkem května do Berlína . Protože jsem pěl ódy na jízdu ICE, tak to taky chtějí vyzkoušet. Mají v plánu jet v sobotu z Prahy kolem 8., noc v Berlíně s návštěvou ZOO a dle mého doporučení Hbf /já jsem milovník nádraží a vlaků, ,to víš/.
V jízdích řádech DB se umí orientovat. Otázka: Jízda tam a zpět ve dvou dnech. Existuje nějaká možná sleva? Dokonce jsou schopni jet do Dresden autem a pak dál do Berlína hlavně ICE.
Dále, jaké máš znalosti o slušném, ale ne za všechny prachy ubytování na jednu noc pro 4 lidi v Berlíně?

Vojta Hruby :: 17. 3. 2007 11:30
Jsem tu. Klidně se ptej. VH

Ludovit Greguš :: 17. 3. 2007 11:04
Ahoj, vždy si dobře poradil a proto jsem zde opět. Poku jsi dnes v Čechách, prosím , ozvi se. Potřebuji info pro syna, je dnes u mne.

Vojta Hrubý :: 11. 9. 2006 9:41
Díky, to zní zajímavě. 33 EUR, to je docela dost :-(.

Dál jsem zaslechl, že od prosince mají jezdit ICE nově na trase Hamburg - Aarhus. Tak při těch příplatcích ani nevím, jestli je to dobrá zpráva...

Michal Doležal :: 11. 9. 2006 9:15
Takže shrnuli mé zkušnosti s zuschlagy je to zhruba tak:
a. vzdálenost
b. vytížení spoje
c. lukrativita spoje
všechno následně určuje výslednou cenu
platil jsem za různé spoje a vzdálenosti ceny od 5,50 EUR do 33 EUR. Těch 33EUR bylo za příplatek Köln - München přes Frankfurt Main FernBf.

Aleš :: 24. 4. 2006 12:25
Dík za tip.Pokud by sme byli víc jak jeden,tak sa vyplatí jednoznačně auto,jak co do mobility,pohodlí,tak aj od dvou lidí víš i cenově.Uvidím,zatím su otevřený všemu od auta až po letadlo :) Bude záležet na počtu cestujících.

Vojtěch Hrubý :: 24. 4. 2006 12:18
Ach ta moje paměť :-)

Ještě mě napadlo použít místo IR třeba SparPreis 50 na cestu tam a zpět, pokud je mezi cestami víkend. Zvlášť pokud by vás jelo víc, vychází to dobře (jen je to vázané na konkrétní spoj.). Zpáteční Bad Schandau - Berlin pro 4 lidi stojí 92.50 EUR :-)

Aleš :: 23. 4. 2006 23:00
To není nic tajného ani žádná novinka,to už sem psal hned v prvním mojem příspěvku 14.2.06 ;)

Vojtěch Hrubý :: 23. 4. 2006 19:33
Aha! Tak teď už vím, proč jedeš do Německa :-)

Aleš :: 23. 4. 2006 19:01
Sacra :( Tak ty ceny příplatku asi určujů taky podle vytíženosti/oblíbenosti té dané trasy.. bo jinak už nevím.. Takže přesnů cenu sa dopředu snad ani dozvědět jinak než zeptáním sa na mezinárodní pokladně nejde.. No,uvidím,snad seženu k sobě někoho do auta a nebudu muset jezdit vlakem,bo jak to tak vypadá by ma enom doprava vyšla na nejakých 10-20tis,podle ůspěšnosti našeho týmu :(

Vojtěch Hrubý :: 21. 4. 2006 21:15
Sorry, pokračování: na www.bahn.de, tak to prakticky přesně odpovídá 319 Kč. Takže asi jo.

V mé oblíbené relaci Dresden - Frankfurt to nejde srovnat, boť tam jezdí jen ICE...

Vojtěch Hrubý :: 21. 4. 2006 21:03
Já už tomu fakt přestávám rozumět. Například mi před týdnem jeden kamarád řekl, že mu v mezinárodní pokladně tvrdili, že na ICE musí být místenka :-(. Možná by bylo dobré nechat si otočit monitor k sobě a podívat se, co je na té jízdence vlastně napsané (tak to dělám já, protože jinak se nic nedozvím). Na druhou stranu, když jsem si vyjel srovnání cen EC vs. ICE Berlin - Hamburg

Aleš :: 21. 4. 2006 20:08
Tak sem dnes zašel do mezinárodní pokladny u nás s cílem zjistit,jak je to s tím příplatkem u ICE/ICE-T.Bylo mi řečeno že je určen podle vzdálenosti.Tak sme dali vyhledat např Berlín-Hamburg,to je cca 300km a příplatek vyšel na 319 kč.Což mě přijde celkem hodně :( Hlavně oproti tomu,co uvádíš ty (6 euro na Drážďany-Frankfurt,540km cca..) Nevím ale jaký ten kód použila,bo sem si já žádný neříkal,aby použila,protože sem si je odtud zapoměl opsat.. :)

Aleš :: 15. 2. 2006 22:58
Díky za ten malý test.j jak budu mět cestu kolem nádraží,kde mezinárodní pokladna je,tak se zkusím taky zeptat,schválně,na co přijdu já :) Jinak kdyby to bylo jen cca kolem 6E,tak by to bylo v pohodě,uvidím teda ještě co a jak..

Vojtěch Hrubý :: 15. 2. 2006 20:31
Dnes jsem navštívil mezinárodní pokladnu. Podeřilo se nám dosáhnout kýženého Zuschlag inbegriffen. Takže příplatek se vydává jako místenka s tarifním kódem 00. Zkoušeli jsme relaci Dresden Hbf - Frankfurt(Main) spoj ICE 1650. Cena místenky s příplatkem byla 6€. Pokladní mi ale potvrdila, že příplatek lze zakoupit u průvodčího ve vlaku snad bez přirážky (už jsem si zvykl, že na ČD se nedozvím nikdy nic s jistotou :-). Přeji hodně štěstí.

Aleš :: 14. 2. 2006 21:21
Díky za info ! Zkusím někdy,jak budu mít čas do té mezinárodní pokladny zajít a zeptat se co a jak.. Co jsem ještě našel na netu,tak snad by mělo byt,jestli jsem to správně pochopil,příplatek u ICE v druhé třídě 10E a v první 15E,ale bez záruky,zkusím o tom eště neco pohledat.

Vojtěch Hrubý :: 14. 2. 2006 14:51
Takže funguje to následujícím způsobem: koupíte si v ČR interrail, k tomu zlevněné jízdenky do hraničního bodu a zpět (i když osobně preferuji kilometrickou banku. Pokud totiž nemáte u ČD kartičku, pak to vyjde většinou levněji, kromě případu, že bydlíte u hranic). Na EC/IC se neplatí žádné příplatky. Doporučuji mít místenku, protože tyto vlaky bývají dost plné (jednou jsem jel z Bln do DD v jídeláku :-). Místenka stojí 3,00€. S ICE je to horší, musíte mít příplatek, ale fakt nevím, kolik to stojí. Když si přečtete celou tuto diskusi, zjistíte, že už jsme o tom dlouho diskutovali, ale k žádnému rozumnému výsledku jsme nedošli. Pokud to vyzkoušíte, budu moc rád, když se tu podělíte o své zážitky.

Na stránkách DB opravdu tyto informace nejsou, taky jsem tam marně brouzdal.

Teď mě ještě napadla jedna možnost, jak se dostat k příplatku na ICE. Zkuste zajít do nějaké dobré mezinárodní pokladny a chtějte místenku a příplatek na vlak ICE. Obsluze řekněte, že se to vydává jako místenka s tarifním kódem 00 (bez slevy) nebo 44 (InterRail) nebo 45 (FIP, InterRail). U jednoho z nich bude (doufám) na jízdence napsáno Zuschlag inbegriffen (příplatek zahrnutý v ceně) a to bude ten správný postup. Pokud budu mít zítra čas, také to zkusím. Hodně zdaru!

a.klon@post.cz Aleš :: 14. 2. 2006 10:26
Ahojte lidičky,nevíte někdo,jak je to přesně s příplatkama/místenkama u IC/EC a ICE/T ? Plánuju jet v létě na MS do německa a řeším tudíž dopravu,jak tam a zpět.No a zatím mě najlíp vycházá asi IR,jenže mám zmatek co přeně a kolik ještě musím k samotnému IR připlatit.Chápu to správně tak,že když vyjedu v ČR,tak zaplatím polovinu ceny jízdenky po hranice s Německem,a v německu už nezaplatím nic za cestu samotnů,jen příplatky ? Nevíte které přesně a kolik jsou ? Na stámkávh db.de a bahn.de sa mě to nedaří najít (možná částečně proto že neumím ani ň Německy :) Jde mi o to,jestli následné příplatky a místenky nepřeváží cenu samotného IR :(

Vojtěch Hrubý :: 28. 1. 2006 15:42
Hm. Tak to asi zůstanu u osvědčené CIV :-)

Michal Doležal :: 26. 1. 2006 10:41
Ano funguje. Jde o to, že z Furthu nejezdí němec, ale čech. Čili platí to samé, co jsem psal. MPSka do Kubice z Furthu. Podobně to fungovalo na přechodu Bad Schandau - Děčín. Taky lze zakoupit MPSku za 50Kč. Pokud jede ale němec, tak vydá právě tu jízdenku tak 2,20 EUR, ale obávám se, že bude chtít i 2E příplatek za výdej ve vlaku.

Vojtěch Hrubý :: 24. 1. 2006 14:45
50Kč je lepší než 2,20EUR, i když jsem čekal, že to bude větší rozdíl :-). Nevíte, jestli něco takového funguje i v opačném směru? (aby mi německý průvodčí prodal jízdenku z F. im W. Gr. třeba do Domažlic). Protože pokud mě český průvodčí chytne bez jízdenky z Gr., napaří mi přirážku 400/800Kč (vyzkoušeno na vlastní kůži, bohužel tenkrát jsem byl ještě dost nezkušený).

Michal Doležal :: 24. 1. 2006 13:35
Nevydá, to jsem se už ptal. Bohužel. Ano MPSku za 50 Kč vydá i průvodčí ve vlaku. Vyzkoušeno na přechodu Furth im Wald.
Jinak dle UNIPOK činí zuschlag k ICE Basel - Kiel (tj. nejdelsi trasa v ICE v nemecku) 15E. Ale bacha na ICE Sprinter, tam to pry stoji i 25E. Takže těch 29E platí pravděpodobně pro nejdelší trasu projetou vlakem ICE Sprinter. No uvidíme, zítra, možná pozítří vyjíždím. Uvidí se.

Vojtěch Hrubý :: 24. 1. 2006 12:34
Tak mě napadá, jestli by nestálo za to vyzkoušet, zda se příplatek na ICE nevydává jako místenka s tarifním kódem 44, protože ten dobře funguje třeba na příplatky na NZ. Je to jen takový nápad :-).

Vojtěch Hrubý :: 24. 1. 2006 12:15
Díky za doplnění. A tu MPSku mi prodá průvodčí ve vlaku? To by bylo docela fajn.

Michal Doležal :: 21. 1. 2006 21:05
K tomu Mnichovu. Jízdenka se dá koupit v pohodě ve Furth im Waldu v automatu. A nejlépe je koupit ještě MPSku pro přejezd té hranice. čili odhadem 200 Kč na hranice (i s tou MPSkou) plus 17E za ten Bayern Ticket.
Apropo co jsem cetl, tak IR a ICE = variabilni zuschlag. Jak to s tim tedy je? pisete tu maximalni castu 5E, to je slusne. Ale nekde jsem cetl i 29E jako priplatek za ICE k IR. jde o to ze ja tedka pojedu cestovat do Nemecka, Danska a to ICE by se me semtam hodilo a popravde receno ED s IR je trochu draha sranda. takze to chci zkusit takhle.

Vojtěch Hrubý :: 10. 1. 2006 19:55
Z automatu to opravdu nejde, zkoušel jsem to v Mnichově ;-)

Před cestou do Mnichova jsem hodně přemýšlel, jak to udělat co nejlevnější. Jel jsem jen na jeden den (prvním vlakem ráno z Prahy a posledním zpět). Nedávno vzniknuvší jízdenka München Spezial se mi zdála dost drahá (52€). Jel jsem následujícím způsobem. Koupil jsem si jízdenku Praha - Furth im Wald Gr. a zpět, která s kartou Z stojí 10€ (dvouměsíční platnost), Furth im Wald Gr. - Furth im Wald za 2,20€ (zkuste hádat proč :-), a k tomu jízdenku Bayern Ticket Single za 18€ (jednodenní síťová na veškerou regionální dopravu v Bavorsku). Tedy dohromady 30,20€. Pokud bych potřeboval zůstat v Mnichově déle, koupil bych si ještě jednu BTS a stále by to bylo levnější než München Spezial a navíc člověk může volně cestovat po Bavorsku. Jediná vada na kráse je v tom, že BTS je potřeba koupit přes www.bahn.de (poštovné zdarma!!) nebo v CK ČD v Praze hl. n.

ludovit.gregus@post cz :: 28. 12. 2005 17:34
Ne z automatu jsem to nikdy nezkoušel, ale po zkušenosti s aktivistkou s Göttingenu, jsem schovával expresní příplatky příplatky k stejné jízdence. Příklad, v Hamburgu jsem se vrátil na Hbf na poslední chvíli a nebyl čas vbystát frontu na zakoupení příplatku, tak jsem si ho bez problémů koupil ve vlaku a ukázal mu kolik to stálo ráno z Kaselu do Hamburgu. Jednou se to vyplatilo, původně chtěl 15 E./Taky mají tržní hospodářství/.

Vojtěch Hrubý :: 28. 12. 2005 17:08
Díky. Nezkoušel jste dostat příplatek třeba z prodejního automatu? Včera jsem si si ho v Míšni trochu zkoušel, ale tohle mě nenapadlo. Vím, že umí vydávat i samostatné místenky.
Rozhodně funguje usmívat se, mluvit pomalu a výrazně, ale ne moc nahlas. Němci mají rádi jednání na rovinu. Německy jsem se sice učil asi 12 let, ale mám stále nemalé problémy. I přesto lze komunikaci úspěšně zvládnout s úsměvem na rtech.

ludovit.gregus@post.cz :: 28. 12. 2005 16:57
K dotazu o příplatcích na ICE k IR. Ze skušenosti : Z Ústí n.Labem do Dresden EC na mkterý IR platí bez problémů a to věděly i pokladní v Ústí. Já jsem tím vlakem pokračoval až na Sylt, žádný problém. Zpět jsem jel z Kassel do Dresden ICE č.1757.normální cena 61 E pro 2. třídu, ale já jsem musel k IR připlatit 5 E příplatek v těch jejich informacích kde se prodávají vnitro i mezinárodní jízdenky. Pozor, zkušenost. V Kielu /myslím, byl jsem v hromadě měst/ nechápali co chci, tak jízdenku pod nos, mojí nefalšovanou /mh/ němčinou vysvětlil, že mám IC a EC platnou jízdenku bez doplatku a chci připlatit jenom expresní příplatek na ICE. Vždy se to povedlo. Pokud Vás zajímají perličky, tak sem jel z Göttingenu přes hannover do Kölnu a jedna obzvlášť aktivní průvodčí chtěla po mne za každou cenu doplatek 36 E. Tak jsem si v Hannoveru vystoupil, že si to tedy nechám pořádně vysvětlit v dopravní kanceláři . Nic jsem neplatil, zásada mluvím potichu klidně a pomalu i když německy dost slabě, stále se usmívám /63 let přímo" krasavec"/ a neustále děkujio za každou radu. V Hann. koupil za 5 E příplatek a projezdil Porůří. Souhlasím s Vámi, rozhodně nekupovat příplatek u nás.

Vojtěch Hrubý :: 28. 12. 2005 16:27
Překvapuje mě, jak benevolentní jsou němečtí průvodčí. Včera jsem například jel na EURegio z Ústí n. L. do Míšně. Cestou jsem se stavil v Drážďanech, což je (asi) nepovolené přerušení jízdy. Když jsem znovu nastoupil do S-Bahnu, přišel průvodčí, dlouho se díval na jízdenku (byla ve mně malá dušička). Pak řekl:
- Nach Meißen?
- Ja.
- Gut. Danke.
A spadl mi kámen ze srdce.

Tak koukám, že je lepší kupovat příplatek na ICE až v Německu. Jednou jsem jel na ED do Amsterdamu a ČD mi napočítaly ICE příplatek 22 € za trasu Frankfurt - Emmerich (gr.). Tak jsem se naštval a koupil jsem si ED i na Německo a pořádně jsem si zacestoval :-).

Ludovít Greguš :: 28. 12. 2005 16:18
V polovině dubna letošního roku se mi naskyta možnost bydlet zdarma v rodinném domku v Kasselu, který se známí připravovali prodat. Koupil jsem si za 228 E IR a vyjel. V poučení u jízdenky jen stálo, že v tom nejsou místenky a příplatky na některé expresy. Které ? V Informacích v Kasselu mi ochotně sdělili, že můžu jezdit vším, ale v ICE ve vlaku doplatím průvodčímu podle vzdálenosti do 10 E. Tak jsem vesele každé ráno vyrážel z Kasselu hvězdicově do různých měst. EC a IC bez problémů, jen ranní IC bývají většinou povinně místenkové, tak předem 3 E za místenku. Německo je hodně větší země na naše poměry a když chcete za den stihnout třebars Sylt a ještě zpět, v noci vlaky nejezdí, musíte použít ICE. Průvodčí muži, vetšinou mávli rukou a já nic nedoplácel, pedantní dámy mne vždy zkásly o 10 E. Až po týdnu jsem zjistil, že když si expres příplatek koupím ve výchozí stanici, tak to stojí jen 5 E. Tak jsem k naprostému nadšení projel za 16 dní přes 6 000 km a uskutečnil 27 jízd. Jen námatkově jsem navštívil Sylt, Kiel, Lübeck,Hamburg /muzeum železnic pro IR je zdarma/, Bremerhaven, Bremen,Hannover, Ham, Essen, Wuppertal, Köln /déšť nevadil Dóm je hned vedle Hbf/,Göttingen, Marburg, Fuldu, Frankfurt am Main, Mainz, Lipsko, Drážďany a domů. IR se dá taky využít i jako městská doprava v Porůří a v Hamburgu. Dříve jsem jezdil BUS, ale na dálnicích nic není vidět. Měl jsem možnost projet ještě v té ceně Dánsko, Švýcarsko a Rakousko, ale to se nedá stihnout, takto jsem byl až 10 hodín denně ve vlaku.Kdo se nechce zdržovat v jednom městě víc dní a chce navštívit hodně měst a v nich to nejhlavnější, je to ideální způsob poznávání. Jezdím sám a poznávám i život místních lidí. Ideální, doporučuji podobně zaměřeným. Šťastnou cestu.

Ludovít Greguš :: 28. 12. 2005 16:15
V polovině dubna letošního roku se mi naskyta možnost bydlet zdarma v rodinném domku v Kasselu, který se známí připravovali prodat. Koupil jsem si za 228 E IR a vyjel. V poučení u jízdenky jen stálo, že v tom nejsou místenky a příplatky na některé expresy. Které ? V Informacích v Kasselu mi ochotně sdělili, že můžu jezdit vším, ale v ICE ve vlaku doplatím průvodčímu podle vzdálenosti do 10 E. Tak jsem vesele každé ráno vyrážel z Kasselu hvězdicově do různých měst. EC a IC bez problémů, jen ranní IC bývají většinou povinně místenkové, tak předem 3 E za místenku. Německo je hodně větší země na naše poměry a když chcete za den stihnout třebars Sylt a ještě zpět, v noci vlaky nejezdí, musíte použít ICE. Průvodčí muži, vetšinou mávli rukou a já nic nedoplácel, pedantní dámy mne vždy zkásly o 10 E. Až po týdnu jsem zjistil, že když si expres příplatek koupím ve výchozí stanici, tak to stojí jen 5 E. Tak jsem k naprostému nadšení projel za 16 dní přes 6 000 km a uskutečnil 27 jízd. Jen námatkově jsem navštívil Sylt, Kiel, Lübeck,Hamburg /muzeum železnic pro IR je zdarma/, Bremerhaven, Bremen,Hannover, Ham, Essen, Wuppertal, Köln /déšť nevadil Dóm je hned vedle Hbf/,Göttingen, Marburg, Fuldu, Frankfurt am Main, Mainz, Lipsko, Drážďany a domů. IR se dá taky využít i jako městská doprava v Porůří a v Hamburgu. Dříve jsem jezdil BUS, ale na dálnicích nic není vidět. Měl jsem možnost projet ještě v té ceně Dánsko, Švýcarsko a Rakousko, ale to se nedá stihnout, takto jsem byl až 10 hodín denně ve vlaku.Kdo se nechce zdržovat v jednom městě víc dní a chce navštívit hodně měst a v nich to nejhlavnější, je to ideální způsob poznávání. Jezdím sám a poznávám i život místních lidí. Ideální, doporučuji podobně zaměřeným. Šťastnou cestu.

Vojtěch Hrubý :: 16. 6. 2005 9:14
V Německu doporučuji mít do vlaků EC, IC a ICE místenku, protože bývají často dost plné. Jednou jsem jel v EC bez místenky a cestu z Berlína do Drážďan jsem musel strávit v jídelním voze, protože žádné jiné místo nebylo volné.

Vojtěch Hrubý :: 16. 6. 2005 8:06
V Německu se dobře cestuje s EuroDominem, protože nemusíte až na pár výjimek platit příplatky na ICE (u InterRailu musíte, bohužel). Osobně jsem se svezl ICE3 z Frankfurtu do Kölnu. Na mnoha místech jsme dosahovali rychlosti 300 km/h. Navíc jsem seděl úplně vpředu, odkud je dobře vidět na trať. Je to prostě zážitek.
Dále doporučuji navštívit Westerland na ostrově Sylt, kam jezdí pouze vlak (a auta na vlaku). Ostrov nabízí nádherné pláže, písečné duny, dlouhé příjemné procházky ve větru a také koupání. Od grafikonu 2005/06 má pravděpodobně dopravu na ostrov převzít firma Connex. Snad by měla uznávat mezinárodní jízdenky, ale člověk nikdy neví :-(.